Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  • Kategorie blogu
  • Štítky blogu
Blog
24.04.2023
Vividbooks, aktivní učení a důležitost inovativních metod ve vzdělávání
Výhradním distributorem Vividbooks pro jihočeský region je nyní ABC učebnice Prachatice. číst celé
03.03.2021
Zkušenosti z praxe – jak se učí podle Wow!
„Wow! prošlo rukama“ během pěti let přes 200 dětí, od tříletých po 2. třídu ZŠ. Daniela Cáceres věří, že metoda Wow! je pro učitele tím nejlepším pomo... číst celé
Zobrazit všechny články
Nepropásněte novinky, akce a slevy!

Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.

Zapůjčení vzorníku nakladatelství Nová škola s.r.o.

Nabízíme, PRO ŠKOLY, zapůjčení vzorníku titulů z nakladatelství Nová škola s.r.o. 

V případě zájmu o vzorníky k nahlédnutí, piště na náš email. info@abcucebnice.cz

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Jak motivovat děti ke čtení
15.05.2020
Komentáře (0)

Jak motivovat děti ke čtení

Děti, které rády čtou, lépe zvládají gramatiku, mívají lepší písemný projev, větší představivost a slovní zásobu. Co ale dělat, když se dětem do čtení nechce? Přinášíme dva tipy, jak u dětí probudit motivaci ke čtení.

Předně je třeba si říci, že dogmata neexistují ani v otázce čtenářství. Desítky přečtených knížek nejsou automatickou garancí dobrého prospěchu, natož pak šťastně prožitého života. Čtení také nerovná se jen beletrie či poezie. Jsou čtenáři, kteří za celý život nepřečtou jediný příběh či román, za to však hltají zájmově naučnou a odbornou literaturu. Jim užší slovní zásoba či menší představivost také jistě nechybí. Přesto však se shodneme, že čtení má klíčový význam pro děti i dospělé a že je úkolem nás, dospělí, pokusit se děti získat pro tuto vášeň. Jak tedy na to?

Nenaléhejte, ale ukažte přínos knih pro děti

I u čtení platí, že nátlak, byť sebelépe míněný, ke zdárnému cíli nevede. My, rodiče, se musíme obrnit trpělivostí a hledat jemnější cesty. Ukažte knihu jako zdroj zajímavých informací či příběhů. Jedete-li na výlet či dovolenou, vezměte s sebou tématicky laděnou dětskou knížku. Dohledávejte si s dětmi informace k navštíveným místům, přečtěte jim příběh, legendu či báji z tohoto místa.

Krásný příklad nabízí kniha Profesor Astrokocour: Křížem krážem lidským tělem. V této knize dokazuje autor a zároveň fyzik Dominic Walliman, že zvládá biologii stejně dobře jako fyziku v prvním dobrodružstvím Profesora Astrokocoura do Vesmíru. Křížem krážem lidským tělem vtahuje malé čtenáře do objevování lidského těla od těch nejzákladnějších otázek a pozvolna postupuje  k představení nejdůležitějších kostí, svalů a orgánů. Profesor Astorkocour nepohlíží na lidské tělo pouze zvenku, ale má svůj zmenšovač a vše si čtenář může důkladně prohlédnout i zevnitř. K objevování toho je mnoho!


Jinou motivací je zapojení dětí do charitativního projektu Čtení pomáhá. V něm si dítě najde knihu, kterou přečetlo (třeba i v rámci povinné četby) a zodpoví na otázky, které se k ní vztahují. Odpoví-li správně, získává kredit 50 Kč, který může věnovat na vybrané charitativní projekty. Vědět, že nečtu kvůli známce či radosti rodičů, ale pro pomoc jinému dítěti, staví dětské čtení do jiného světla. Dítě si navíc může vybrat i vcelku snadné a zábavné knížky.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Designed by Rostas 2020
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz